Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„_Císař Zikmund Lucemburský: „Pomněte, že vaše malicherné spory jsou hloupé! Všichni křesťané, i když můžeme mít na některé záležitosti svaté matky církve rozdílné názory, máme jednu společnou povinnost: tou je hájit Kristovu pravdu před machometány! “ Zobrazit celý citát »

Zikmund Lucemburský řekl před smrtí






PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.



Kinský, František *27.12.1947

7. 6. 2021 | Mgr. Jana Janáčová | Osobnosti

 

OTEC
M. Josef hrabě Kinský
*19.11.1913 Kostelec nad Orlicí
† 14.3.2011 Kostelec nad Orlicí
MATKA
Bernadetta hraběnka z Merveldtu
*29.12.1922 Lázně Bělohrad
† 14.2.2016 Hradec Králové
Potomek  prvního historicky doloženého českého panovnického knížecího páru Bořivoje I. Přemyslovce a sv. Ludmily ve 36. generaci a potomek  prvního středoevropského římského císaře Karla I. Velikého v 38. generaci.

 

František hrabě Kinský

*27.12.1947 Hradec Králové

 

Potomek sv. Ludmily a Karla I. Velikého na společném genealologickém Stromu Evropy, v rámci projektu Via Ludmila, historické poutní cesty po stopách společných předků a potomků.

František (celým jménem Maria František Emanuel Jan Silvestr Alfons) Kinský je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Jméno František dostal po svém dědečkovi Františku Josefu Kinském (*1879 † 1975).  Od roku 2010 je zastupitelem Kostelce nad Orlicí. V letech 2012–2016 byl krajským zastupitelem Královéhradeckého kraje. Po obecních volbách v roce 2014 byl zvolen starostou Kostelce nad Orlicí, kterým zůstal až do roku 2022. Věnuje se správě rodového zámku.
V roce 2001 byl František spolu se svým otcem Josefem (*1913 † 2011) účasten natáčení filmového dokumentu České televize Potomci Přemyslovců, aneb tradice zavazuje, který byl poté na obrazovkách ČT vícekrát opakován. Od roku 2017 je průvodcem a hlavní tváří televizního dokumentárního seriálu Modrá krev. V roce 2023 byla odvysílána v České televizi již jeho třetí řada a zároveň byla vydána o první řadě cyklu stejnojmenná kniha Modrá krev. Je doplněná o rodokmeny příslušných rodů s důrazem na účinkující v jednotlivých dílech dokumentu.

oo 5.10.1974 Praha

MANŽELKA

Martina Forejtová
*30.7.1947 Tábor

OTEC MANŽELKY
Alan Forejt
*8.5.1897 Rokycany † 10.10.1974 Praha
MATKA MANŽELKY
Valerie Šedivá
*19.12.1913 Praha † 8.12.1999 Dobřichovice

POTOMCI

Barbora hraběnka Kinská

Kristian hrabě Kinský

*11.05.1975 Praha
*05.07.1976 Praha

♣♣♣

František první rok života strávil s rodinou na Slovensku. Otec zde řídil podnik, jehož matka byla hlavní akcionářskou továrny. Během otcových let v dolech žil malý František s matkou a dědečkem na rodinném sídle v Kostelci. Po vystěhování ze zámku našli nový domov v Praze. Zde vystudoval na Střední průmyslové škole a pokračoval na fakultu žurnalistiky na Karlově Univerzitě. Školu ale opustil před absolutoriem. Nevyhnul se povinné branné povinnosti a odsloužil si ji u silničního vojska. Po vojně své uplatnění našel třeba v Československé televizi nebo později v reklamní agentuře. Vstoupil i do politiky. Působil jako zastupitel Kostelce nad Orlicí za Iniciativu občanů. Z místní politiky se díky podpoře voličů dostal v roce 2012 do zastupitelství Královehradeckého kraje. Konkrétně zastával funkci předsedy výboru pro kulturu a památkovou péči.

♣♣♣

Rozhlasový rozhovor Jitky Novotné s Františkem hrabětem Kinským
10.12.2022.
Také vás fascinují lidé odhodlaní, pracovití a stateční? Rozhodně k nim patří František Kinský, příslušník rozvětveného šlechtického rodu. Opravdu si nikdy trošku neposteskl nad údělem, který rodině uchystali komunisté? Proč se jeho kanceláři říkalo Františkovy Lázně? A kdy poprvé zakusil v nádherném kosteleckém zámku s pohnutým osudem pocit: Tady jsem doma?
Jitka Novotná – Český rozhlas Dvojka.

♣♣♣

Televizní rozhovor Michaely Bartošové s Františkem Kinským v pořadu Povídej  
28.4.2023
rantiška Kinského v dětství nikdy nenapadlo, že by jeho život byl jiný než šťastný. Chodil do školy, hrál si s kamarády a měl i skvělé rodiče. Aniž by si to ale tehdy uvědomoval, právě na ně výrazně dopadaly nástrahy tehdejšího komunistického režimu. Otec strávil několik let v uranových dolech a matka pracovala, jak jen mohla, aby rodinu uživila. Nyní na ně potomek šlechtického rodu zavzpomínal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

♣♣♣

František Kinský Na plovárně
Potomek šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova a starosta v Kostelci nad Orlicí
v roce 2016 v televizním pořadu Marka Ebena Na plovárně.

♣♣♣

Některé úvahy Františka hraběte Kinského z televizního filmu Potomci Přemyslovců aneb tradice zavazuje, který měl premiéru na obrazovce České televize 2.6.2002:

“Potomkem Přemyslovců? Musím říci, že opravdu nemám pocit, že bych byl, nebo že bych se cítil. Cítím se Čechem a pokud byli Přemyslovci českými králi, tak s největší pravděpodobností se cítím býti jedním z nich. Nikoliv Přemyslovců, ale Čechů.”
“V historii kdo by mě zaujal z mých předků? Mimo těch, které jsem znal osobně, což byl můj dědeček, který byl součástí určité doby a určité historie, protože například byl mluvčím delegace české šlechty, která přednesla svůj projev věrnosti a celistvosti Československa u prezidenta Beneše a následně dokonce ještě jednou potvrzení toho u prezidenta Háchy, tak toho jsem si vždycky hodně vážil, protože to byl mimořádný člověk. A z těch předků, kteří byli předtím? Pradědeček. Za staročechy ve Vídeňském sněmu, Vilém Kinský tak nádherně zavražděný v Chebu. To by tak asi byli všichni. No tak patrně každý jeden byl něčím významný.”
“Můj dědeček byl pro mě velmi mimořádný člověk. Za prvé byl větší než já, což je při 190 cm, které mám já, docela zábavné, když člověk narazí na někoho, kdo je celý život výrazně větší než on. Protože on byl dvoumetrový. Potom mě fascinoval jeho neuvěřitelně dlouhý život, protože on se dožil 97 let. Narodil se 1879. Když jenom zvážíme, že mu bylo 21 let, když se lámalo devatenácté století do dvacátého. Když jenom zvážíme, že za svůj život prožil dobu od kočárů a viděl lidi, kteří se, jak on říkal, špacírují po Měsíci. To je přece fascinující, navíc, když to člověka celou dobu zajímá a je tím plně schopen žít. Což on byl. Takže byla pravá radost si s ním sednout a povídat. Navíc on byl skvělý historik. Protože byl neuvěřitelně sečtělý a zabýval se různými historickými teoriemi, co by se stalo, kdyby se stalo, jak by se stalo, co by to znamenalo – počínaje bitvou u Hradce Králové a konče první světovou válkou. Takže radost si s ním popovídat.”
“Mně ta stavba jako taková fascinuje natolik, že mám chuť ji dodělat, že jí prostě musím dodělat. Je to dům, který byl postaven pro mého pradědečka a já přece nemohu nechat spadnout dům, který byl postaven pro mého pradědečka. A navíc ve své velikosti je poměrně obyvatelný.”
“Už jenom z toho důvodu, že jsem nositelem jména, které prošlo českou historií v jakékoliv podobě, to znamená minimálně je známe v české historii, a já jsem nositelem toho jména, tak mám odpovědnost k tomu jménu. A v důsledku toho mě ta odpovědnost k tomu jménu zavazuje. Zavazuje mě k tomu, abych se pokusil alespoň s ohledem na své vlastní svědomí chovat se řádně, slušně, pokud to jenom jde, a taky jsem to – pokud to jenom trochu šlo – zkoušel. Určitě jsem se někdy k někomu nechoval slušně, určitě jsem se někdy k někomu nechoval řádně, ale třeba to bylo proto, že si nic jiného nezasloužil.”

Související klíčová slova

Mgr. Jana Janáčová

Mgr. Jana Janáčová, 7. 6. 2021

e-mail: jana.drotz@seznam.cz

Všechny články autora




Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2024  |  O nás