Šlechtické citáty:
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Vladislavský sál na Pražském hradě
Vladislav II. Jagellonský |
Největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu je Vladislavský sál, postavený za krále Vladislava II. Jagellonského (*1456 † 1516), podle něhož byl také pojmenován. Udivuje svou prostorností. Podle projektu Benedikta Rejta (*1454 † 1536) byl stavěn v letech 1490-1502 a byl ve své době největší jednotně zaklenutou místností na světě bez středních podpěr. Středověký sál je 62 m dlouhý, 16 m široký a 13 m vysoký.
Vladislavský sál zaujímá plochu celého druhého patra Starého královského paláce, jenž sloužil od 10. do 16. století jako sídlo českých knížat a králů. Patří k němu také Stará sněmovna, Zemské desky, kostel Všech svatých a z jižní fronty Pražského hradu vystupující Ludvíkovo křídlo s Českou kanceláří. To je pojmenované podle syna Vladislava II. Ludvíka Jagellonského (*1506 † 1526), 18. českého krále vládnoucího v letech 1516-1526. Ve spodních podlažích Starého královského paláce je zachováno patro paláce Karla IV. a pod ním trůnní sál Soběslavova paláce z první poloviny 12. století.
Od 16. století byl Vladislavský sál využíván ke královským reprezentačním účelům. Konaly se zde rytířské turnaje – historický vstup do Vladislavského sálu byl Jezdeckým schodištěm, kterým rytíři mohli vjiždět do sálu přímo na koních a údajně jich tam mohlo najednou kroužit až sto.
Ve Vladislavském sále byly pořádány také korunovační hostiny a slavnosti. Letos 4. a 5. září 2023 bylo připomínáno již 300. výročí korunovace Karla VI. Habsburského (*1685 † 1740), která byla v tomto ohledu první. V sobotu 4. září 1723 císaři vzdali tradiční hold věrnosti zástupci stavů zemí Koruny české (Čech, Moravy, Slezska a Kladska) a slibovali v něm věrnost nejen císaři jako českému králi, ale i jeho dědicům. Druhý den pak byl v katedrále svatého Víta korunován svatováclavskou korunou jako 28. český král Karel II.
Následovaly i další královské korunovace. Dcera Karla VI. Marie Terezie (*1717 † 1780) byla českou královnou korunována 12. května 1743, její syn Leopold II. (*1747 † 1792) dne 6. září 1791 a téměř rok poté 9. srpna 1792 i jeho syn František (*1768 † 1835). V září 2023 uběhlo 7 let od připomínání si 180. výročí úplně poslední královské korunovace českého panovníka. Na hlavu rakouského císaře a 33. českého krále Ferdinanda I. (V.) Dobrotivého Habsbursko-Lotrinského (*1793 † 1875) byla svatováclavská koruna položena 7. září 1836. Ferdinand byl ten král, kterého později, po abdikaci ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. (*1830 † 1916), mohli lidé potkávat v ulicích Prahy a který žil na Pražském hradě, kde také zemřel. Úplně poslední korunovací v českých zemích byla ale korunovace jeho manželky královny Marie Anny Savojské (*1803 † 1884) 12. září 1836.
Na dvou obrázcích nahoře je korunovační hostina Ferdinanda V. Dobrotivého ve Vladislavském sále v září 1836. Tehdy král seděl v čele sálu spolu s arcibiskupem a se svou chotí. Korunovační insignie jsou odloženy na stolek vpravo (lépe je vidět na obr. vlevo). Teprve když se král napil, ostatní si sedli tak, aby k němu nikdo nebyl zády. U každého z 12 stolů seděl vysoký zemský úředník a jeho 12 hostů. Stoly byly ozdobeny maketami významných pražských staveb (na stole krále a královny – makety Prašné brány a Staroměstské mostecké věže). Hostině mohla z tribun přihlížet veřejnost. Na obrázku dole je Vladislavský sál během korunovační hostiny otce Ferdinand V. římského, později rakouského císaře a 32. českého krále Františka (II.) I. v srpnu 1792. |
♣♣♣
V současnosti je Vladislavský sál součástí prohlídkových okruhů Pražského hradu, ale i nadále je využíván k reprezentačním účelům. Od roku 1934 se tu volil a skládal slib prezident republiky, konají se tady slavnostní zasedání českého parlamentu a pravidelně jsou zde předávána nejvyšší státní vyznamenání.
V sobotu 28. října 2023 zde předával poprvé ve své funkci státní vyznamenání prezident Petr Pavel. Ocenil za zásluhy o stát 62 osobností ze všech oblastí veřejného života. Byl mezi nimi i člen jedné z nejvýznamnějších rodin české zemské šlechty – knížecího rodu Schwarzenbergů. Nejvyšší české vyznamenání – Řád Bílého lva – bylo propůjčeno současné hlavě rodu Karlu knížeti Schwarzenbergovi.