Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Nákladem Koruny České byla vydána knížka Nástupnické právo v Českém království, jejímž autorem je genealog Petr Nohel. Smyslem této publikace je přiblížit problematiku nástupnického práva všem zájemcům o historii českých zemí. Publikace o 24 stranách stručně představuje zásadní dokumenty, které měly vliv na české nástupnictví.“ Zobrazit celý citát »Nástupnické právo v Českém království
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Via Ludmila I – Trasy A, B, C, D, E, F
Trasa A
Tetín – Pražský hrad – Stará Boleslav – Brandýs nad Labem – Mělník – Nelahozeves – Levý Hradec – pražský Karlov (celkem 111 zastavení)
Trasa A je základní trasou celé Via Ludmily. Spojuje místa bezprostředně spjatá s životem a skutky první české kněžny a světice sv. Ludmily. Tetín je místem její mučednické smrti, Pražský hrad místem posledního odpočinku a Mělník pravděpodobným místem narození. Dalším významné zastavení je Nelahozeves s rodným domem Antonína Dvořáka, jehož hudba v interpretaci žáků Pražské konzervatoře, bude cestu provázet. Poutní cesta prochází i Levým Hradcem, sídlem Ludmily po sňatku s prvním historicky doloženým českým knížetem Bořivojem I. Přemyslovcem a vede tak základními přemyslovskými hradišti ve středních Čechách z počátku 9. století – Tetínem, Prahou, Starou Boleslaví, Mělníkem, Budčí a Levým Hradcem. Končí na pražském Karlově, kde dal Karel IV. Lucemburský, po přeslici potomek sv. Ludmily a Bořivoje I. v 15. generaci, postavit klášter a kostel ke cti Karla Velikého, svého předka po meči ve 20. generaci.
Klik na trasu A a její etapy
♣♣♣
Trasa B
Mělník – Doksy – hora Říp – Milešov – Raná – Nový Dvůr – Ročov – Libušín – Zvoleněves – Křivoklát – Tetín – Dobříš (celkem 111 zastavení)
Trasa B poutníky směřuje opačně, z rodného místa sv. Ludmily v Mělníku do místa její mučednické smrti v Tetíně a poté do Dobříše, kde se propojí s trasou E. Vše kolem památné české hory Říp, Českým středohořím, kolem největrnějšího místa na hoře Milešovce i dalším z přemyslovských hradišť v Libušíně. Také kolem známých českých hradů Křivoklát, Žebrák a Točník.
Klik na trasu B a její etapy
♣♣♣
Trasa C
Mělník – Loučeň – Slatiňany – Kuks – Rychnov – Kostelec nad Orlicí – Litomyšl – Boskovice – Kroměříž – Velehrad (celkem 111 zastavení)
Trasa C poutní cesty Via Ludmila I má výchozí bod také v rodném Ludmilině místě v Pšově (dnes Mělníku) a vede přes mnoho sídel jejích potomků ve středních a východních Čechách až na moravský Velehrad, kde byl arcibiskupem sv. Metodějem pokřtěn Bořivoj I. Přemyslovec a možná také Ludmila (poutní cesta ke křtu).
Klik na trasu C a její etapy
♣♣♣
Trasa D
Velehrad – Mikulov – Telč – Chotěboř – Maleč – Zásmuky – Želiv – Vlašim – Lštění – Mnichovice – Průhonice – pražský Karlov (celkem 111 zastavení)
Trasa D vrací poutníky z moravského Velehradu spolu s již pokřtěným Bořivojem a možná pokřtěnou Ludmilou přes sídla jejich potomků na jižní Moravě, Vysočině a středních Čechách do pražského centra země na Karlov. Na místo, kde dal potomek Bořivoje I. a sv. Ludmily v 15. generaci Karel IV. postavit kostel a klášter k poctě svého předka Karla Velikého.
Klik na trasu D a její etapy
♣♣♣
Trasa E
Pražský Karlov – Dobříš, Orlík, Blatnou, Sušici, Švihov, Přimdu, Křimice, Manětín, Cheb, Tachov (celkem 111 zastavení)
Trasa E je předposlední částí Via Ludmily I a poutníky vede z Prahy-Karlova kolem hradů a zámků a dalších zajímavých míst středních, jižních a západních Čech až k německé hranici.
Klik na trasu E a její etapy
♣♣♣
Trasa F
Tachov – Bärnau – Sulzbach – Lauf – Norimberk – Frankfurt nad Mohanem – Bonn – Cáchy – Brusel (celkem 111 zastavení)
Trasa F poutní cesty Via Ludmila I překračuje jako první české hranice. Za nimi putuje německými sídly Bärnau, Neustadt an der Waldnaab, Lauf, Norimberk, Frankfurt n. M. a například Bonn až do středověkého evropského centra Karla Velikého v Cáchách. Poutní cesta Via Ludmila po stopách potomků sv. Ludmily a Bořivoje I. Přemyslovce je tak i cestou po stopách potomků „otce Evropy“ Karla Velikého. Cáchy byly jeho oblíbeným sídlem a nechal zde vystavět katedrálu, kde byli korunování římští králové a královny a podle jejího vzoru dal Karel IV. postavit kostel sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Ze středověkého centra v Cáchách je to poté již jen malý kousek cesty do současného hlavního sídla Evropské unie v Bruselu.
Klik na trasu F a její etapy
♣♣♣