Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Český šlechtický kříž udělil císař Františke I. dne 3. května 1814 příslušníkům šlechtické české gardy, kteří jej doprovodili do dobyté Paříže. V tomto článku jsou uvedena i jména nositelů tohoto vyznamenání.“ Zobrazit celý citát »Český šlechtický kříž z roku 1814 – více podrobností
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Po stopách českých králů
Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů
Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.
Stezka obsahuje celkem deset panelů s informacemi pro turisty. Z Berouna vede cyklostezka na čtyři světové strany. Pro každý směr je naučná stezka označena písmenem, A pro směr na Srbsko a B pro směr na Králův Dvůr.
Trasa A začíná prvním informačním panelem U Ovčína, který se nachází v místě, kde podle archeologických nálezů leželo nejstarší osídlení Berouna. Druhý panel vás upozorní na výskyt vzácné teplomilné užovky podplamaté a další živočichy žijící v Českém krasu. Třetí panel, umístěný v blízkosti lomu Alkazar, připomíná těžbu vápence a současné obyvatele zdejších štol – netopýry. Na čtvrtý panel narazíte v místech, kde se do Berounky vlévá říčka Loděnice. Ještě než přijdete do Srbska, minete pod skalami panel, zmiňující se o jeskyních v okolí. Poslední panel v Srbsku u lávky se týká se historie zdejší obce.
Ve směru na Králův Dvůr jsou čtyři panely naučné stezky označeny písmenem B. První se nachází v těsném sousedství skateparku a přináší informace o historii Berouna, o první zmínce o městě, o stavbě železnice, ale i o současných akcích. Na zkameněliny a osobu slavného badatele Joachima Barranda upozorní návštěvníky druhý panel, v pořadí třetí panel stojící u lávky přes dálnici zase zmiňuje vývoj těžby vápence na Berounsku. Na informační tabuli B4 se dozvíte o historii Králova Dvora a jeho současnosti. Kromě informačních desek bude na cyklostezce instalováno i pět velkých panelů s mapami.
Dalšími trasou je odbočka z Berouna na Nižbor. Cyklostezka vede v tomto směru od autobusového nádraží přes novou dřevěnou lávku přes Vrážský potok, pokračuje přes rybí přechod nové vodní elektrárny, dále ulicí Na Hrázi až k novému mostu přes Berounku, který cyklisty i pěší dovede do oblasti zvané Na Ptáku. Odtud cyklostezka pokračuje po pravém břehu Berounky do Strádonic a Nižbora.
Stezka spojuje Beroun také s královským hradem Karlštejnem a zříceninami hradů Žebrák a Točník.
Cyklostezka Po stopách českých králů se stala součástí evropské sítě cyklotras EuroVelo 4, která prochází územím Francie, Belgie, Německa, ČR, Polska a Ukrajiny.